FF10: Pixy

V rámci Follow Friday každý pátek na blogu zveřejním někoho/něco, co vám doporučuji zhlédnout či sledovat.

Dnes to budou projekty převelice košatého člověka, který se zove Petr Staníček, ale většina lidí ho zná jako Pixyho a on se s tím chca nechca musí smířit. Koneckonců i svoji zbrusu novou knihu vydal jako Petr S. Pixy, páč by si ho jinak lidé pletli se spisovatelem Petrem Stančíkem.

Pixy je takový trochu Cimrman. Zasahuje do spousty oborů, v každém udělá něco hvězdného a zase frčí dál. Profesí je převážně UXák, grafik a frontendista, tj. takový ten člověk, co přemejšlí, aby věci (a weby) nejen hezky vypadaly, ale aby se hlavně dobře používaly. Ale krom toho píše knihy odborné i beletrózní, překládá verše a písňové texty, hraje si se slovy, muzicíruje a vytvořil plno všelijakých webů, o nichž se níže zmíním.

Poprvé jsem ho zaznamenal před skoro 20 lety coby autora knihy CSS – Kaskádové styly – Kompletní průvodce, pak následovaly všelijaké diskusáky a fejsbuky. Z jeho rozsáhlého díla jsem vybral několik věcí, pro které byste Pixyho měli znát a které byste neměli minout:

Dobrý designer to všechno ví! – skvělá kniha nejen o webdesignu, ale i obecně o UX a o přemýšlení při tvorbě

Komtur – dobrodružný historický román. Myslím, že už se pracuje na jeho volném pokračování.

Za komunistů – projekt, který srovnává stav před rokem 1989 se stavem z let 2011-2012 a dokazující, jak je tvrzení, že jsme se za komunistů měli lépe, lživé.

Velký zpěvník – tisíce písňových textů i s akordy a s možností transponovat do jiných tónin

Skákal pes – můj nejoblíbenější Pixyho projekt. Skákal pes tak, jak by ho zpracovali různí tuzemští i světoví básníci, spisovatelé, písničkáři a podobná žoužel. Mistrovské dílo. To, jak vystihuje typické prvky daných tvůrců, je úžasné. Někdy s patosem, někdy s humorem, někdy se slovními hříčkami, a vždy dokonale. Klobouček, panepixy!

Ievan polkka – známý finský ušní červ si od Pixyho vysloužil úžasný překlad (ke stažení je i PDF s frázováním). Projděte si celou mnou linkovanou stránku, překladů je tam mnohem více.

www.pixy.cz – no a protože tenhle blogpost by kvůli šíři Pixyho zájmů mohl pokračovat do nekonečna, tak vás odkážu na jeho web a tam najdete bambilion dalších informací, článků, odkazů a do zimy máte co číst.


0
0

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru