FF04: Scuk

Follow Friday – každý pátek na blogu zveřejním někoho/něco, co vám doporučuji zhlédnout či sledovat.

V rámci Follow Friday bych chtěl tento týden upozornit na farmářské online tržiště nazvané Scuk. Nejde o žádnou reklamu ani spolupráci. Ve Follow Friday píšu o tom, co mě baví, fascinuje, co používám a co osobně doporučuju.

Pamětníci si možná Scuk pamatují jako projekt gastrobloggera Martina Kuciela alias Pana Cuketky. Na Scuku lidé recenzovali různé podniky, restaurace, prodejny, farmy a podobně, zkrátka vše, co souviselo s kulinařinou. Projekt ale skomíral a nakonec se Pan Cuketka rozhodl jej prodat.

Noví majitelé měli se Scukem úplně jiný záměr a proměnili ho v ojedinělý e-shop. Scuk pod sebou sdružuje celou řadu malovýrobců, farmářů a dalších dodavatelů, kteří dodávají své zboží lokálním distributorům (tzv. Organizátoři) a u nich si nákup vyzvedávají finální zákazníci. Nejde o žádné farmářské prodejny nebo jiný obdobný způsob nákupu, k dispozici je pouze výdej předem objednaného a předem zaplaceného zboží. Výdej bývá zpravidla jednou týdně, takže je potřeba trochu přemýšlet a plánovat.

Scuk má několik interních zásad

  • lokálnost je upřednostňována, zahraniční zboží je k dispozici pouze v případě, že v tuzemsku se nic takové nevyrábí, nebo se nevyrábí v takové kvalitě, nebo u nás není zrovna sezóna daného produktu
  • cenu si určuje dodavatel, Scuk mu do ní nekecá, jednotná marže Scuku je předem dána a dělí se o ni firma a Organizátoři
  • raději nedodat zboží, než dodat nekvalitní – někdy se neurodí nebo nepovede, zákazník s tím počítá a ví, že mu občas něco nebude dodáno (a zaplacená částka mu bude vykreditována na příští nákupy)
  • wellfare je zásadní, žádné klecové chovy, žádné zbytečné utrpení zvířat dlouhými převozy na jatka a podobně
  • BIO je preferováno, ale dodavatel může jet třeba i v režimu IPZ, což je takový kompromis – není to úplně BIO, ale je to mnohem ekologičtější než klasické zemědělství a cena pro zákazníka je příznivější, než u BIO produktů

Dodavatelé mají řadu výhod. Vědí předem, kolik zboží je objednáno, takže nemusí vyrábět zbytečné zásoby, které by pak třeba musely být znehodnoceny – hodí se zejména u pečiva a dalších produktů, které se vyrábějí těsně před dodáním. Dále je předem daná marže Scuku a je mnohem příznivější, než u nejrůznějších superhyper řetězců. Scuk dělá dodavatelům u svých zákazníků reklamu, takže i pididodavatelé jsou zákazníkům představeni a můžou se od prvního dne na Scuku prosadit i vedle již etablovaných dodavatelů.

Scuk a já

Já jsem zákazníkem už skoro 4 roky. Samozřejmě rodinný rozpočet není nafukovací a zatím nejsme tak za vodou, abychom kupovali čistě na Scuku. Týden co týden ale nějaké naše oblíbené položky na Nymburském Scuku nakupujeme. Skvělé žitné chleby (vláčné bochníky, žádné tvrdé kvádry), mléko, jaké v obchodech není (tučné, nehomogenizované, šetrně pasterované), skvělá rajčata (odrůda Strabena – neskutečně chutná), klobásky a další masové výrobky, IPZ zelenina a ovoce, nepasterované mošty, senzační sirupy a plno dalších věcí (na Scuku jsou i nepotravinářské produkty). Nakoupíme suroviny v kvalitě a chuti, jakou jsme ani po dlouhém hledání v supermarketech nenašli, navíc podpoříme lokální výrobce (OK, někdy ne úplně lokální, ale pořád české a moravské). Ta podpora malách výrobců a farmářů je opravdu důležitá. Například během covidu Scuk některé farmáře vyloženě držel nad vodou.

Scuk umožňuje srovnání produktů i za jednotkovou cenu, snadno si tak porovnám obdobné produkty různých dodavatelů, protože občas se některý z nich trochu „urve ze řetězu“ v rámci cenotvorby a přeci jen, i u farmářských věcí vocamcaď pocamcaď. ? Zvlášť u některých „ezo“ výrobků – v mysli mi vytanula např. sůl s popelem (do kuchyňské soli je vmíchána trocha popela ze shořelého exotického dřeva), kde se cena dostala někam k tisícovce za kilo.

Jak na Scuk?

Na www.scuk.cz se zaregistrujete, najdete si organizátora, který funguje co nejblíže k vám (nebo tam, kde vám vyzvedávání nákupu bude vyhovovat), můžete se pro lepší komunikaci i přihlásit do facebookové skupiny daného organizátora, aby vám neunikly důležité informace o výdejích nebo o novinkách v nabídce. A pak už můžete nakupovat. Vše se platí ihned, ale do nákup si můžete přihazovat další položky po celý týden, až do uzávěrky. Teprve okamžikem uzávěrky je nákup finalizován, v následujících dnech dodán Organizátorovi a ten vám ho ve výdejní den vydá.

Scuk podporuje filosofii Zero Waste, tedy minimalizaci odpadu, proto je vhodné přijít si pro nákup s vlastními taškami nebo bedýnkami. Zároveň je možné při vyzvednutí nákupu vracet vymyté skleněné obaly od mléka, jogurtů, paštik a podobně.

Už jste Scuk zkoušeli? Nebo na základě mého článku vyzkoušíte?

0
0

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru