FF03: Gabriel Iglesias

Follow Friday – každý pátek na blogu zveřejním někoho/něco, co vám doporučuji zhlédnout či sledovat.
Gabriel Iglesias – Comedy Special 2019

V rámci FollowFriday dnes doporučuju amerického stand-up baviče Gabriela Iglesiase. Formát stand-up miluju; bohužel u nás se mu mnoho lidí nevěnuje a ti, co se mu věnují, no… jak bych to řekl… Úplně mě neoslovili a nepřesvědčili. Gabriel Iglesias alias Fluffy je naopak špička žánru, pro mě je z mnoha důvodů tím nejoblíbenějším a není to jen pro podobnost našich postav.

Gabriel a jeho psíci

Fluffyho sleduju už roky a je úžasné, jak a kam se vypracoval. Z maličkých klubů a z vystoupení v garážích nebo někde u bazénu se dostal na scény celého světa (včetně Indie a Saúdské Arábie – znalci jeho skečů už vědí) a se svojí show vyprodává stadiony lépe, než mnozí hudebníci.

Gabriel během let pochopil, jak přistupovat k publiku a tak jeho stand-upy oplývají těmito klady:

 • dělá si legraci primárně ze sebe a svých přátel, neuráží lidi v publiku (alespoň ne tak, jako Jimmy Carr)
 • mluví tak optimální rychlostí a srozumitelně, že mu dobře rozumí i lidé, kteří nejsou rodilí mluvčí
 • skvěle pracuje s gesty a mimikou
 • když řekne něco španělsky, hned to překládá
 • úžasně napodobuje cizí akcenty nebo styl mluvy (jeho „nasraná černoška“ je legendární)
 • skvěle dělá nejrůznější zvukové efekty, jimiž každou historku hezky okoření (miluju hlavně jeho „mokré pantofle“)
 • ví, co je to pointa a umí s ní skvěle pracovat (pointa je naopak obří bolístka českých stand-upistů)
 • perfektně zvládá tzv. delivery, česky bychom snad řekli „přednes, podání“
 • snaží se občas propašovat nějaké to „poselství“, ale nejde příliš na sílu

Pokud máte možnost, doporučuju zhlédnout jeho speciály např. na Netflixu (jeden je určitě i s českými titulky, druhý jsem viděl pouze v anglickém rozhraní Netflixu), samozřejmě leccos najdete i na YouTube, ale tam je potřeba vzít v potaz dvě negativní věci:

 1. Gabrielův marketingový tým neustále ukázky z jeho speciálů recykluje a vydává táž videa pod novými názvy. Takže třeba videa „Jak od sebe odlišit Latinos“ a „Kubánská káva mě málem zabila“ jsou ty samé skeče, jen s různými názvy.
 2. Pokud si pustíte osamocené skeče a ukázky, připravíte se tím o dramaturgický kontext. Gabriel vypráví historky v určitém pořadí, různě se v nich odvolává na něco, co řekl dříve, takže se vám může stát, že vás mnoho vtipů mine. Takže znovu opakuji – pokud máte možnost pustit si celý jeho speciál, vždy tomu dejte přednost před ukázkami.

Pokud vám ukázky nevadí, ale vadí vám to, že neumíte anglicky natolik, abyste vše pochytili, na serveru VideaCesky.cz najdete celou řadu Gabrielových scének velmi dobře otitulkovaných. Mnoho dalších ale na překlad teprve čeká.

Kromě stand-upu má Fluffy mnoho dalších aktivit, velice často dabuje postavy v animovaných filmech (což ale u nás ocení jen divák, který si to pustí v originále), má za sebou i několik menších rolí ve filmech a seriálech (a krásně o tom pak vypráví ve svých stand-upech) a pro Netflix natočil i sitcom Mr.Iglesias, kde hraje své vlastní alterego.

0
0

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru