FF02: Koření od Antonína

Follow Friday – každý pátek na blogu zveřejním někoho/něco, co vám doporučuji zhlédnout či sledovat.
Koření od Antonína – kamenný obchod v Plzni

V rámci Follow Friday jsem se tentokrát rozhodnul pro oblast gastronomie. Tento článek není žádná spolupráce ani placená reklama (na to jsem houby influencer), ale výsledek dlouholeté čiré spokojenosti s výjimečnou kvalitou. Když jsem s něčím spokojený nebo dokonce z něčeho nadšený, rád tu pochvalu pošlu dál.

Poprvé jsem od Antonína objednával koření v roce 2000, čili mé zkušenosti jsou dvaadvacetileté a to už, myslím, nějakou váhu má. Jako kuchařského začátečníka mě tehdy zaujaly hlavně hotové směsi na nejrůznější typy jídel. Byly optimálně vyladěné a obsahovaly sůl, protože tím se zajistilo správné dávkování. Člověk prostě kořenil tak, aby to bylo tak akorát slané a tím pádem docílil i správného dávkování všech ostatních ingrediencí. S postupem času jsem zakotvil už jen u několika hotových směsí (beru jejich vlastní směs přímo nazvanou „koření od Antonína“, Antonínovy bylinky, výborné Romeo – cikánské koření, skvělou čubricu a několik dalších), ale raději si objednávám koření jednodruhové a míchám si směsi sám a bez soli — potřeboval jsem totiž často nějaké jídlo přikořenit, ale už ne přisolit. Slaná směs by tak pro mě byla nepoužitelná.

Od Antonína objednávám nejen cizokrajná koření (kterých mají obrovskou spoustu ve špičkové kvalitě a v mnoha formách – vcelku, drcené, hrubě mleté, jemně mleté), ale i relativně běžná koření jako je paprika nebo pepř. Protože až ve chvíli, kdy jsem poprvé použil úžasnou maďarskou sladkou papriku od Antonína, jsem pochopil, že všechny ty Vitany a jiné Kotanyi jsou kvalitou o několik úrovní níže. Jak tahle paprika intenzivně chutná a barví! A totéž další zdánlivě běžná koření. Pepř, kmín, bobkový list. Člověk by neřekl, jaké i tady jsou obrovské rozdíly mezi běžným supermarketovým pytlíčkem a tímhle.

Kdo holduje exotickým kuchyním, ten si u Antotnína přijde na své. Ale chcete-li být opravdu autentičtí, doporučuju kupovat jednodruhová koření. Směsi jsou dobré, ale jsou vhodnější pro začátečníky, kteří se nechtějí pouštět do velkého experimentování a hodí se jim předpřipravená vyvážená směs.

Jestli budete mít někdy cestu přes Plzeň, zajděte si do jejich kamenné prodejny v Dominikánské ulici, ta vůně stojí za to. Ale pokud to máte daleko, stejně jako já, tak www.koreni.cz je jasná volba. Voňavý balíček mi od nich chodí několikrát ročně.

V eshopu mají i řadu připravených dárkových kazet na různá kulinární témata, to se mi často hodilo, když jsem chtěl dárek třeba pro milovníka chilli nebo různá sladká koření pro nadšenou cukrářku.

Web: www.koreni.cz
FB: Koření od Antonína


1
0

3 názory na “FF02: Koření od Antonína”

 1. Hana Šimková

  Syn v Plzni bydlí a koření mi vozí ?
  Chtěla jsem kari, dostala jsem troje, každý jiný.
  Prodejnu mívali i v Praze, myslím za Týnským chrámem, ne?

  1. O pražské pobočce nevím, v současnosti ji určitě nemají, ale dodávají koření do nějakých farmářských prodejen. Já celou dobu objednávám z eshopu. Ano jejich různé druhy kari mě tenkrát taky dostaly, do té doby jsem netušil, jak variabilní směs to je.

   V plzeňském obchůdku jsem byl jen jednou a ani se mi nechtělo ven. Já bych se tam nejraději „ufetoval.“ 8^)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru