Jak si přeprogramovat mozek a za měsíc být šťastný

[ aktualizovaný blogpost z roku 2013 ]
Photo by Jacqueline Munguía on Unsplash

Vyjasněme si to hned na začátku: jsem člověk dosti racionální, na žádné ezo, čakry, homeopatika a podobné žoužele mě neužije. Psychologie je ale věda a nabízí řadu osvědčených, ozkoušených, prověřených a garantovaných technik, které mohou pomoci zkvalitnit náš život. Jednu takovou techniku jsem poznal zhruba před pětadvaceti lety a tu vám dnes chci nabídnout.

Titulek jsem tomuto článku dal notně nabubřelý, ale na druhou stranu – není tak daleko od pravdy. Opravdu vám dnes chci nabídnout jednu techniku, díky níž se můžete během relativně krátké doby začít cítit lépe a to poměrně dlouhodobě. Přiznám se, že jako bytostný optimista jsem ji ani moc nepotřeboval. Sám jsem si ale její funkčnost ověřil a za ty roky už jsem ji nabídnul více lidem. Někteří ji dotáhli do úspěšného závěru, někteří to vzdali na cestě, ale mám opravdu hodně kladných ohlasů (od těch dotáhnuvších) a ověřeno, že to skutečně funguje.

30 dní, večer co večer

Napřed stručně, o co půjde. Nechce se po vás nic obtížného. Jen si denně – každý večer – zapsat do sešitu tři krátké fráze nebo věty. Také se po vás chce trocha všímavosti během dne. A pak se po vás chce trocha disciplíny – tj. abyste to večerní zapisování skutečně poctivě dělali večer co večer, neodkládali to na druhý den, nevynechávali to a podobně. Zabere to dvě-tři minutky, víc ne. Po dobu třiceti dnů. Ano, je potřeba vydržet to dělat třicet dnů, den co den, protože jedině tak se povede přeprogramovat mozek.

Přeprogramovat mozek? Proboha proč?

Po měsíci bude každý z vás šťastný.

Návyky, zlozvyky, to jsou věci, které jsme dělali nebo zažili tak často, že se staly pevnou součástí naší osobnosti. Tímto způsobem je ale možné mozku vnutit leccos. Dokonce ho i vymýt. Nebo mu tisíckrát říci lež a on jí uvěří. No a nebo mozek naučit něco užitečného, třeba cizí jazyk, pletení nebo básnické formy. Technika, kterou vám dnes nabízím, vám pomůže zintenzivnit vnímání pozitivních podnětů. Tedy – váš mozek bude primárně „naladěný“ na vnímání toho pozitivnějšího, hezčího kolem vás. A to nikoli pozitivního podle nějakého sluníčkového aštarošeranovského mustru, ale pozitivního podle vás, podle vašeho cítění. Celá technika plně respektuje každého člověka a nevnucuje mu žádné cizí názory a myšlenky. Je to velmi svobodná technika, založená na tom, co se vám líbí, co vy máte rádi, čemu vy dáváte přednost. A vnímání těchto věcí je během třiceti dnů provozování této techniky zesilováno. To je jediný cíl této techniky. Prostě jen to, co máte rádi, uvidíte zřetelněji, více si to uvědomíte a zároveň se to naučíte intenzivnějí vnímat i nevědomě.

Co je potřeba?

Fakt toho není moc.

  • Malý sešitek nebo pár listů papíru (budete potřebovat provést cca 90 zápisů; řekl bych, že každý z nich nepřekročí jeden řádek). 
  • Propisku, tužku nebo pero nebo cokoli jiného, co zanechává trvalejší stopu na papíře. Ano, dalo by se to psát v editoru na počítači nebo na mobilu, ale nedělejte to, prosím. Buďte v tomto případě „analogoví“.
  • Dále něco, co vám každý večer připomene, že máte provést zápis. Tady je upomínka v mobilu asi ideální záležitost. 
  • Hodí se cokoli, co vám pomůže odfiltrovat negativní vjemy. Například nedívat se na televizní noviny, nečíst bulvár, nechodit mezi blbce a podobně. Divili byste se, jak jen samotné odstřižení se od negativistického zpravodajství v tomto směru pomáhá. Nebojte, opravdu důležité zprávy se k vám dostanou i tak.
  • Jakž takž fungující paměť. Nebo si prostě noste diář, papírek, mobil s možností poznámek. Ale myslím si, že to v pohodě zvládnete bez pomůcek.

Každý večer tři zápisy

Po měsíci bude každý z vás šťastný

Co po vás tedy tato technika chce? Každý večer, třeba před spaním, před sexem, před večerníčkem, nebo jak se vám to hodí, si vezměte ten papír a písadlo a na tři samostatné řádky si napište tři pozitivní věci, které se vám ten den staly. Tři různé (neopakujte nic, co už jste jednou zapsali) věci. Nevěřte tomu, že se vám žádné nestaly. Nehledejte nic „obrovského“ a „důležitého“. Může to být naprostá kravina. Co jsem tam míval já? Třeba že jsem prošel kolem pekařství a dýchla na mě úžasná vůně čerstvého chleba. Nebo že na poště seděla za přepážkou slečna s opravdu kouzelným úsměvem. Nebo že jsem si po delší době dal své oblíbené jídlo. Nebo že hráli v rádiu písničku, se kterou mám spojené krásné vzpomínky. Nebo že jsem nečekaně potkal někoho, koho mám rád. Nebo že začalo pršet až pět vteřin poté, co jsem dorazil domů. Nebo že jsem během dne narazil na něco, co jsem si vyfotil a z čeho bude krásná fotka. Nebo že mě někdo za něco pochválil. A tak dále. 

Každý z nás denně zažívá mnoho pozitivních věcí, aniž by si to uvědomil. Zkuste na to zavzpomínat a zapsat si pouhé tři, které z nějakého důvodu považujete za důležité, které vás nějak oslovily. Tři dohromady dáte, věřím vám. Když jich dáte dohromady víc, nepište je všechny. Napište si tři a ty ostatní si prostě jen vybavte v hlavě, ještě jednou se z těch okamžiků potěšte a pak je zase odložte – třeba je znovu zažijete (a zapíšete) zítra nebo v jiný den.

Nebuďte zbytečně „upsaní“. Popište vše jen několika slovy. Tak, abyste si to – až to sami za nějaký čas budete číst – dokázali vybavit. Není potřeba psát „Dnes jsem šel kolem pekařství U Rohlíčkovejch a krásně z něj voněl čerstvý chleba“ – stačí si zapsat „vůně chleba z pekařství“. Věřte, že si později vzpomenete i na to konkrétní pekařství a možná se vám vybaví i ta vůně, jako byste ji zrovna cítili.

Negativní věci ignorujte

Nevím o nikom, kdo by nebyl schopen každý den (i když má fakt den blbec) dát dohromady tři pozitivní věci. Důležité je nenechat se znechutit negativními věcmi. „Jak mám mít radost z vůně v pekařství, když jsem cestou zmokl jak debil! Jak se mám radovat, že celý den svítilo sluníčko na modré obloze, když se v Horní Dolní převrátil vlak a je tam X mrtvých!“  – a tak dále. Prďte na ty negativní věci. Vezměte je jako fakt… OK, stalo se to, ale vaším úkolem je zapsat si věci pozitivní a tak si je zapište bez ohledu na věci negativní.

Další dny jsou jednodušší

S každým dalším dnem to bude jednodušší a jednodušší. Večer zjistíte, že máte deset, patnáct pozitivních zážitků a že je spíš problém vybrat z nich ty tři, které si zapíšete. Až těch zápisů budete mít aspoň polovinu, tj alespoň 35-45, tak se jimi občas pročítejte. Přečtěte si, co jste všechno od začátku této techniky už prožili, uvědomte si, že je to jen výběr, že to dokonce není všechno.Taky si uvědomte, že některé z těch popsaných věcí ve skutečnosti prožíváte častěji. Zapsat jste si to mohli jen jednou, ale třeba je to něco, co prožíváte denně. Ke konci této techniky třeba zjistíte, že jsou dny, kdy zažíváte desítky těchto drobných pozitivností. Akorát jste si to dříve moc neuvědomovali.

A je tu třicátý den. Co teď?

Po měsíci bude každý z vás šťastný.

Jak jsem napsal výše, techniku je nutné provádět den co den po dobu třiceti dnů. Můžete i déle, klidně pokračujte, pokud vás to baví. Ničemu to nevadí. Těch třicet dní je minimální doba, za kterou si mozek zvykne na novou věc, kterou jste po něm chtěli. Vy jste po něm celou dobu chtěli zvýšenou vnímavost na pozitivní věci. Aby večer bylo co zapsat. Vy jste ty věci nevyvolávali. Ani jste jim nechodili naproti. Ony se vám prostě normálně děly a vy jste si jich všímali. Nic víc, nic míň. Akorát jste během toho měsíce naučili mozek, aby si toho všímal. Naučili jste se větší podvědomé pozornosti.

A to je efekt celé té techniky. Najednou jste vnímavější k pozitivním věcem. Uvědomujete si spoustu drobných krás kolem sebe. Uvědomujete si, že některé zdánlivě rutinní a fádní záležitosti vám nejednou přinesly radost. Ověřte si to ve svých vlastních zápiscích. Zjistíte, že se vaše pocity štěstí a pohody zvýšily. Neříkám, že to bude nějaký supermegahyperobří efekt. Že najednou PUM! a všechno ve vašem životě bude jinak. Ne, tahle technika je decentní a jejím smyslem není udělat z vás jiného člověka. Jejím smyslem je pomoci vám v dnešním světě, který zveličuje negativa a bagatelizuje pozitiva – a je to zejména práce médií, dezinformační scény a placené propagandy – abyste si to srovnali na tu správnou úroveň. Abyste se naučili sami vnímat ta pozitiva, o kterých se mlčí, protože válka, vražda nebo nahatá herečka prodá noviny lépe. V médiích příliš mnoho pozitivních věcí nenajdete (a když, tak to budou nějaké napůl vykalkulované dojáky) a tak prďte na média (nebo neprďte, ale nepřikládejte jim zbytečně velký význam) a vnímejte si to hezké sami.

Přiznám se ale, že když jsem byl v posledních dnech této techniky, tak u mě občas k tomu PUM! docházelo. Tedy v tom smyslu, že jsem se občas zastavil a nemohl se přestat divit tomu, jak to že jsem si dříve neuvědomoval tolik věcí, ze kterých mám radost. Ta technika vám trochu odhalí, že některé samozřejmosti už si ani neuvědomujeme a přitom pro nás tolik znamenají.

Papír se zápisy nevyhazujte. Nechte si ho někde víceméně po ruce a čas od času si ho přečtěte. Slouží to k „refreshnutí“ mozku, k občerstvení toho, co v mozku udělala ta technika.


1
0

2 názory na “Jak si přeprogramovat mozek a za měsíc být šťastný”

  1. Hana Šimková

    Snažím se uvědomovat si ty hezké a dobré věci celý život. Nemůžu za to! Už jsem se tak narodila ? (povaha po mém tatínkovi). A co existuje fejsbuk, který používám jako deníček, tak některé i popisuju právě na FB.

    1. Já mám taky veskrze pozitivní a optimistickou povahu, takže taky jsem tuhle techniku až tak moc nepotřeboval. Ale i tak jsem zjistil, že ta vnímavost se ještě víc posílila. Řekl bych „do lyrična.“ Že jsem si víc začal uvědomovat takové poetičtější věci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru