FF01: Ellen Alaverdyan

Follow Friday – každý pátek na blogu zveřejním někoho/něco, co vám doporučuji zhlédnout či sledovat.
Fotografie v tomto blogpostu pocházejí z Facebookového účtu Ellen Alaverdyan

Myšlenka „follow friday“ se mi vždycky líbila a tak ji zavádím i na svůj blog. Je spousta zajímavých webů, projektů či osobností, které bych chtěl ostatním doporučit ke sledování. Dnes je tou osobností mladá baskytaristka Ellen Alaverdyan. Jméno odkazuje na arménský původ, s rodiči ale žije v Americe. Jejím otcem je hudebník Hovak Alaverdyan. Díky němu Ellen vyrůstala obklopená kvalitní hudbou a její hudební vkus formovali takoví tatínkovi známí, jako třeba Victor Wooten, jeden z nejlepších baskytaristů světa.

Hovak a Ellen Alaverdyan

Hovak své dcerce dovoloval hrát si s jeho nástroji a Ellen jednoho dne – to jí bylo tuším necelých osm let – projevila zájem zabrnkat si na jednu z kytar. Netušila, že je to ve skutečnosti baskytara. Nástroj se jí zalíbil a i když do té doby měla drobné zkušenosti třeba s klavírem, bicími či ukulele, do basy se prostě zamilovala. Přispěla k tomu i další slavná osobnost baskytarového světa, basistka Tal Winkelfeld. Posloužila jako inspirace a Ellen se rozhodla věnovat se baskytaře jako svému primárnímu nástroji.

V rodině pro to získala maximální podporu a v otci má skvělého učitele. Ten přitom dělá první poslední, aby učení bylo zábavné. Ellen nemá žádné stanovené povinné hodiny. Když chce, tak cvičí a hraje. Když nechce, maluje (mimochodem krásně), nebo se venku věnuje gymnastice. Dochází také do známé School of Rock, aby se cvičila i v sehrávání s bubeníky a s celou kapelou.

Ellen k výuce používá aplikaci Yousician, výborný nástroj pro domácí učení i bez učitele. Když hudebníci z Yousician viděli na YouTube, jak Ellen zvládá i dost náročné pasáže v některých jejich skladbách, spojili se s Hovakem a připravili pro Ellen velké překvapení – složili pro ni skladbu, kterou normálně najdete v aplikaci pod názvem Ellen’s Groove.

Ellen si brzy získala spousty fanoušků jak svým zaujetím pro baskytaru, tak její schopností obsáhnout malými ručičkami objemný nástroj, tak její bezprostředností a tím, jak se směje a hudbu si vyloženě užívá. Hovak o jejích hudebních začátcích natočil hezké video:

Dlužno poznamenat, že Ellen není zázračné dítě. Nejspíš byste našli desítky menších, zejména asijských dětí, které zvládají mnohem náročnější basové techniky. U mnohých by to ale byl výsledek drilu. Ellen není cvičená opička. Nabízí něco jiného – kombinaci velmi slušné techniky, dostatečné pokory (ve smyslu „vím, co všechno se teprve musím naučit“), lásky k hudbě, veselé a hravé povahy, nákažlivého smíchu a obrovské inspirace. Protože když maličká holčička s maličkými ručičkami zvládla po necelém roce výuky vyfrknout to, co můžete vidět na jejím YouTube kanálu, tak se my, staří pardálové, nemáme na co vymlouvat.

Hudební vývoj Ellen s radostí sleduju a těším se na její budoucnost, která bude hvězdná. Už teď je za hvězdu, do své talkshow si ji pozval můj oblíbený Steve Harvey a pro Ellen připravil i nečekané (i když jen distanční) setkání s jejími oblíbenci Williamem „Bootsy“ Collinsem nebo skupinou Earth, Wind & Fire (což ji dohnalo až k slzám štěstí).

Kde Ellen sledovat?

YouTube: https://www.youtube.com/c/EllenPlaysBass
Instagram: https://www.instagram.com/ellenplaysbass
Twitter: https://twitter.com/ellenplaysbass

Bonus

Instagram Hovak Alaverdyan (tatínek): https://www.instagram.com/hovakalaverdyan/
Instagram Marine Sargsyan (maminka): https://www.instagram.com/marin_s/


0
0

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru